Nyheder

Dato: 25/09/2016
Forfatter: Malene Ringgaard

dscf9998

Efterskolernes dag

Wow, en mega fed dag!

Det har været en helt fantastisk dag på Vesterlund Efterskole. Sensommervejret artede sig og lod den dejlige sol skinne på vores skole. Eleverne var spændte på, at vise deres skole frem og fortælle om de oplevelser, det fællesskab og de kammeratskaber, man kun kan få på en efterskole.

Allerede fra start var der stor opbakning til vores arrangement. Parkeringspladsen blev hurtigt fyldt, så der var stor travlhed hos P-vagterne. Alle skulle guides det rette sted hen, om det var til en træning i springcenteret, en snak med de mange lærere eller en rundvisning.

Som allerede nævnt, har det været en dejlig dag. – Og med et rekord antal besøgende, vil vi glade takke af for i dag. Vi glæder os til at byde jer velkommen tilbage til Vesterlund Efterskole. Husk, i uge 47 byder vi velkommen til vores musikshow ”STYRER DU?” som I alle er meget velkommen til at se.

Tusind tak for i dag og tak for besøget, kære gæster!

img_3177